Čo ma v noci štípe? Ploštice, blchy alebo komáre?

Ľudia si často zamieňajú štípance od ploštice so štípancami od blchy alebo komára, pretože sa na seba dosť podobajú. Reakcie na poštípanie sú rôzne, nakoľko každý človek reaguje inak. Poštípané miesta sú však väčšinou červené, opuchnuté a svrbia. U niektorých ľudí sa objaví iba slabé začervenanie kože sprevádzané svrbením, u iných zápalový proces so zvýšenou telesnou teplotou alebo silná alergická reakcia.

Iba podľa vzhľadu štípancov je ťažké určiť, čo ich spôsobilo. Musia sa vziať do úvahy všetky okolnosti, vzhľad štípancov, miesta, kde sa nachádzajú atď. Podrobnejšie nižšie v článku. Niekedy pomôže aj vylučovacia metóda.

KOMÁRE sa dajú vylúčiť ľahko, ich bzukot v noci budí a štípu na odhalených miestach tela. Postačí kontrola izby pred spaním, sieťka v okne alebo elektrický odpudzovač.

Ploštice posteľné

Štípance od ploštíc sú svrbivé, s červenými podliateninami s priemerom 1-3 cm a nachádzajú sa hlavne na odhalených miestach tela, ako sú: tvár, krk, ruky a nohy. Väčšinou sú na jednom mieste blízko za sebou (tvoria akúsi cestičku).

V bežne vykurovanom prostredí sa ploštice kŕmia približne v päť až desaťdňových intervaloch. Ak je ploštíc viac, doštípaní budete každý deň. Vrchol ich aktivity sa odohráva zvyčajne ráno okolo 05:00 alebo 06:00 hod. Na rozdiel od komárov a niektorých druhov hmyzu, o plošticiach nie je doteraz známe, že by šírili infekčné ochorenia.

Štípance od ploštice na chrbte – slabšia reakcia na poštípanie

Štípance od ploštice na tvári – silnejšia rekacia na poštípani

Ploštice sú bezkrídly hmyz so splošteným telom hnedočervenej farby. Štípu výhradne v noci, pretože sú svetloplaché. Väčšina ľudí ich uhryznutie necíti, pretože pri vpychu vstrieknu do tela látku s anestetickými účinkami. Takto dokážu cicať krv bez prerušenia až desať minút. Dospelé ploštice merajú okolo 6 mm, priehľadné larvy majú veľkosť makového semienka. Trus ploštice, to sú malé červenohnedé bodky, ktoré zanechávajú krvavé škrvny.

Ako sa zbaviť ploštíc ?

Ploštice sa snažia zdržiavať čo najbližšie pri svojom hostiteľovi. Skrývajú sa na teplých a tmavých miestach, v matracoch, konštrukciách postelí, škárach, nábytku, čalúnených kreslách, sedačkách, v kobercoch, pod tapetami, za obrazmi atď. Je skoro nemožné sa ich zbaviť svojpomocne. Dôvody sú tri. Prvým dôvodom je to, že po prvých štípancoch málokto podozrieva, že ide o ploštice posteľné a oni sa zatiaľ rozmnožia. Druhým dôvodom je to, že stále viac voľno predajných chemických prostriedkov na ničenie ploštíc nie je účinných, hlavne nie na larvy a vajíčka. A posledným dôvodom je to, že ak nie ste pri ničení ploštíc dostatočne dôsledný a neošetríte všetky možné miesta úkrytu ploštice, tak sa veľmi rýchlo rozmnožia a ich likvidácia bude ťažšia a dlhšia.

Akonáhle si ploštice vytvoria populáciu, je nemožné sa ich zbaviť bez odbornej pomoci. Dokážu vydržať aj mesiace bez potravy. Preto je tak dôležité zavolať odbornú pomoc v čo najkratšom čase.

Blchy ľudské, psie a mačacie

Štípance od blchy sú červené a svrbivé,  s krvavou bodkou uprostred. Vačšinou sú na jednom mieste 3 pri sebe (nie za sebou ako v prípade ploštíc). V niektorých literatúrach sa to označuje ako „raňajky, obed a večera“. Štípance sa nachádzajú na odhalených aj neodhalených častiach tela, hlavne na členkoch, v okolí pása, v podpazuší, v záhyboch kolien a lakťov.

Štípance od blchy

Blcha – detailný záber

Blcha ľudská je čierny bezkrídly hmyz s veľkosťou 1 až 3,8 mm. Jej telo je po stranách sploštené a lesklé. Je veľmi pevné a dokáže odolať silnému tlaku. Po konzumácii krvi je telo blchy sfarbené do červena. Blchy sú vynikajúci skokani – sú schopné preskočiť veľké vzdialenosti. Doskočia 20 cm do výšky a 33 cm do dĺžky.

V minulosti boli blchy veľmi nebezpečné, pretože prenášali mor. Aj dnes môžu pri cicaní krvi prenášať zárodky nebezpečných chorôb, ale je to skôr ojedinelé. Blcha sa dožíva 400 – 500 dní. Samička blchy kladie vajíčka, z ktorých sa liahnu malé biele larvy, ktoré nehryzú a živia sa zvyškami mŕtvej kože, vlasov atď. Následne sa kuklia. Blší trus, rovnako ako trus ploštice, to sú hnedasté hrudky, ktoré po roztlačení zanechávajú krvavé škvrny. Blchy sa veľmi rýchlo rozmnožujú a dokážu vydržať týždne bez potravy.

Dnes sa častejšie ako s blchami ľudskými stretávame s blchami psími alebo mačacími. Názor, že psie a mačacie blchy neparazitujú na ľuďoch, je síce rozšírený, no nie pravdivý. Tieto parazity pokojne skočia aj na človeka, ak nie je nablízku pes, mačka alebo iné zviera. Najčastejšou príčinou bĺch v domácnosti bývajú práve domáce zvieratá.

Ako sa zbaviť bĺch?

Keďže blchy obľubujú prach a špinu, dobre sa im darí v škárach v podlahe, v kobercoch, v nábytku či posteľnej bielizni. Preto, ak podchytíte problém na začiatku, môžete sa bĺch zbaviť mechanickou cestou, bez chemických prípravkov. To znamená dôsledným a opakovaným upratovaním a praním všetkého.

 

Ak si myslíte, že by tieto informácie mohli pomôcť niekomu vo vašom okolí, pošlite mu ich alebo zdieľajte tento článok na svojej sociálnej sieti. Budeme veľmi radi. Ďakujeme.

KONTAKT

Kde pomáhame s likvidáciou ploštíc ?

Ploštice odstraňujeme v bytoch, bytových domoch, rodinných domoch, firmách, hoteloch, reštauráciách, baroch a iných ubytovacích a stravovacích zariadeniach.

Dezinsekciu a likvidáciu ploštíc vykonávame hlavne na západnom a strednom Slovensku. Pri väčších objektoch nevylučujeme ani východné Slovensko.

Západné Slovensko: Trnavský, Bratislavský, Trenčiansky a Nitriansky kraj.
Stredné Slovensko: Žilinský a Banskobystrický kraj.

O STOP PLOŠTICE

Sme certifikovaná firma, s dlhoročnými skúsenosťami zaoberajúca sa likvidáciou ploštíc.

KDE LIKVIDUJEME PLOŠTICE?