Informácie o plošticiach

ROBÍME TO PRE VÁS

Čo je ploštica posteľná?

Ploštica posteľná (Cimex lecturalis) je plochý oválny hmyz hrdzavo hnedej farby s veľkosťou 4 – 8 mm. Je to parazit, ktorý sa živí krvou a vo voľnej prírode sa nevyskytuje. Ploštica má zakrpatené krídla, preto nelieta, iba lezie a rýchlo behá a svoju obeť napáda hlavne v nočných hodinách, počas spánku hostiteľa, aby nebola rušená. Cez deň sa ukrýva čo najbližšie k svojmu hostiteľovi, na teplých a tmavých miestach / škárach, ako sú napr. matrace, postele, nábytok, za obrazmi/tapetami atď. Ploštica posteľná rozoznáva človeka na základe teploty a rozdielnej vlhkosti oproti okoliu. Je odolná, vydrží aj teploty od –17°C do +49°C.

Samica ploštice posteľnej kladie 2-5 vajíčok denne a za celý život môže naklásť až 500 vajíčok. Tieto vajíčka sú lepkavé a samička ich priliepa na tmavé a neprístupné miesta. Pri bežnej izbovej teplote do 24 °C sa z nich za 6-20 dní liahnu drobné 1 mm priehľadné nymfy 1.štádia, ktoré sa potrebujú nacicať krvi, aby mohli prejsť do ďalších  nymfálnych štádií, až nakoniec do dospelého štádia. Celé obdobie nymfálneho vývinu môže trvať pri priaznivej teplote a dostatku potravy 14-30 dní. Ak však poklesnú teploty, alebo chýba potrava, vývoj sa môže predĺžiť až na niekoľko mesiacov. Dospelé jedince žijú cca 14 mesiacov a hladovať dokážu údajne až 12 mesiacov.

Ploštica sa väčšinou živí ľudskou krvou, v prípade nedostatku potravy aj zvieracou. V teplejšom období cicia krv každý druhý deň, v chladnejšom raz do týždňa. Najčastejšie cicia krv na nasledovných častiach ľudského tela: krk, v oblasti členka a zápästia, kde je pokožka tenšia. Po prisatí cicia krv 5-10 minút. Štípance od ploštice posteľnej sú veľmi svrbivé a v blízkej vzdialenosti od seba. Zaujímavé je, že vo vlhkých bytoch ploštica neprežije, zabijú ju pliesne.

Ako zistím, že mám ploštice ?

V prípade, že ráno nájdete na sebe štípance podobné uštipnutiu komárom, ktoré sú svrbivé a blízkej vzdialenosti od seba, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o plošticu posteľnú. Štípance od ploštice posteľnej sa nachádzajú najmä na tenkej koži, a to v oblasti zápästia, predlaktia, členku, slabín a podobne. Jedná sa o veľmi svrbivé štípance a mnoho ľudí má na ne alergickú reakciu, aj oneskorenú (po 3-5 dňoch).

Nájsť dospelého jedinca je najspoľahlivejší dôkaz výskytu ploštíc. Prípadne aj nájdenie miesta ich úkrytu. To sa však nemusí vždy podariť, pretože ploštice sú počas dňa väčšinou dobre ukryté a vychádzajú sa napiť krvi až v nočných hodinách. Je dobré prezrieť miesta, kde väčšinou odpočívate, ako posteľ, sedačku atď.

Ak je však zamorenie plošticami minimálne, je takmer nemožné nájsť jednu konkrétnu plošticu.

Jedným z hlavných indikátorov výskytu je aj trus ploštice posteľnej. Ide o jej výlučok. Sú to tmavohnedé až červenohnedé drobné „bodky“, ktoré pripomínajú makové zrniečka. Ak po nich prejdete vlhkou handričkou, zanechajú červenohnedé škvrny, pretože obsahujú nestrávenú krv.

A ako posledný možný indikátor výskytu ploštíc sú krvavé škvrny na posteľnom prádle. Ide o škvrny, ktoré vzniknú, ak hostiteľ napitú plošticu nechtiac počas spánku rozpučí.

FAQ

Často kladené otázky

Ako zistím, že mám ploštice?

V prípade, že ráno na sebe nájdete štípance podobné uštipnutiu komárom, ktoré sú červené, svrbivé a v blízko za sebou (tvoria akúsi cestičku), môže ísť o plošticu posteľnú. Štípance od ploštice posteľnej sa nachádzajú najmä na tenkej koži a to v oblasti zápästia, predlaktia, členku, krku, tváre a pod. Väčšinou sa nachádzajú na odhalených častiach tela, nie je to však podmienka.

Ploštice štípu výhradne v noci, pretože sú svetloplaché.

Ak sa vám nepodarí nájsť plošticu (cez deň sú veľmi dobre ukryté), môžete ju identifikovať aj podľa trusu (malé hnedočervené bodky na posteľnej bielizni). Ak po nich prejdete vlhkou handričkou, zostanú na posteli krvavé škvrny.

Uistite sa, že nejde o štípance od komára alebo blchy. Štípance od blchy sú často tri vedľa seba a sú veľmi podobné štípancom od ploštice. Ak si nie ste istí, prečítajte si náš článok „Čo ma v noci štípe? Ploštice, blchy alebo komáre?„.

Čo robiť, ak objavím plošticu?

Zavolať nám a poradiť sa s nami.

Je skoro nemožné zbaviť sa ploštíc svojpomocne. Dôvody sú tri.

Prvým dôvodom je to, že po prvých štípancoch málokto podozrieva, že ide o ploštice posteľné a oni sa zatiaľ rozmnožia.

Druhým dôvodom je to, že stále viac voľno predajných chemických prostriedkov na ničenie ploštíc nie je účinných, hlavne nie na larvy a vajíčka.

A posledný dôvod je ten, že ak nie ste pri ničení ploštíc dostatočne dôsledný a neošetríte všetky možné miesta úkrytu ploštice, tak sa veľmi rýchlo rozmnožia a ich likvidácia bude ťažšia a dlhšia.

Akonáhle si ploštice posteľné vytvoria populáciu, je nemožné sa ich zbaviť bez odbornej pomoci. Dokážu vydržať aj mesiace bez potravy. Preto je tak dôležité zavolať odbornú pomoc v čo najkratšom čase.

Viem odstrániť ploštice aj sám?

Na odstránenie ploštice posteľnej sa neodporúča používať bežne dostupné chemikálie, nakoľko ploštica posteľná je odolná voči viacerým insekticídom. Tieto voľno predajné chemické prostriedky zahubia len dospelé jedince ploštice, nie však larvy. Aj to len priamym zásahom. Preto sa odporúča prizvať si na pomoc certifikovanú odbornú firmu.

Dá sa zbaviť ploštice bez chemického postreku?

Bez účinného chemického postreku kombinovaného so suchou parou nie je možné zbaviť sa zamorenia plošticami. Nepomôže ani výmena nábytku v byte. Ploštica dokáže prežiť bez potravy viac ako 140 dní, ukrytá na tmavých miestach v dome ako sú napr. škáry v stenách, stupačky v bytoch, za obrazmi, v nábytku a tak sa následne opäť rozmnožuje.

Ako sa šíria ploštice?

Veľkou migráciou obyvateľstva, ktorá je spôsobená hlavne turistikou a cestovaním za prácou.

Cestujete a chcete sa chrániť pred plošticami?

Ak cestujete do zahraničia a chcete zistiť, či bol v nejakom konkrétnom hoteli alebo ubytovacom zariadení zaznamenaný výskyt ploštíc, môžete to jednoducho zistiť tak, že si zadáte názov mesta a Vášho hotela do vyhľadávacieho okna na stránke Registry of bedbugs.

Tento výskyt ploštíc hlásia hostia/návštevníci. Dôležitý je hlavne dátum, kedy boli ploštice posteľné v danom hoteli nahlásené, pretože do pár mesiacov sú už väčšinou zlikvidované. Žiaden hotel predsa netúži po zlej reputácii, hlavne v dnešnej internetovej dobe. Odstránenie ploštíc z daného hotela však už spätne nikto nehlási.

Táto kontrola hotela alebo ubytovacieho zariadenia Vám môže pomôcť predísť mnohým nepríjemnostiam a zabrániť tomu, aby ste si ploštice priniesli domov z dovolenky v zahraničí. Ďalšou možnosťou je ubytovať sa v súkromí, napr. cez portál Airbnb.com, kde návštevníci nechávajú recenzie ubytovania k dispozícii ostatným záujemcom o ubytovanie.

Dôležitejšie ako vyššie spomenutá kontrola je však Vaša vlastná kontrola. Preto odporúčame pri každom ubytovaní dať kufor najskôr do kúpelne (tam ploštice nikdy nebývajú) a dôkladne prekontrolovať posteľ, matrac, sedačku, nábytok a okolie postele. Ak je zamorenie plošticami malé, je veľmi málo pravdepodobné, že by ste nejakú plošticu našli. Preto hľadajte aj stopy trusu ploštice. Sú to drobné „bodky“, ktoré zanechávajú červenohnedé škvrny. Až potom si začnite vybaľovať veci z kufra.

Hrozí kontaminácia po odstránení ploštíc?

Nie, pretože používame zdraviu neškodné chemikálie, ktoré sú veľmi účinné na ploštice, nie však agresívne pre človeka. Objekt, v ktorom bola vykonaná dezinsekcia proti plošticiam posteľným, nie je nutné opustiť.

Je možnosť, že sa ploštice vrátia?

Zásah proti ploštici posteľnej suchou parou a následne vykonaným chemickým postrekom zahubí tak larvy, ako aj dospelé jedince. Avšak nie je 100% zaručené, že sa „neželaní návštevníci“ v budúcnosti neobjavia znova. Zásah je totiž účinný len na ploštice, larvy a vajíčka, ktoré sú v danom objekte.

Môžu k nám ploštice preliezť od susedov?

Ploštica posteľná sa väčšinou zdržuje v blízkosti postelí. V prípade veľkého zamorenia však nie je vylúčená ani migrácia do susedných objektov / bytov.

Ako rýchlo sa rozmnožujú ploštice posteľné?

Graf zobrazuje neobmedzené rozmnožovanie ploštice posteľnej po dobu pol roka v prípade ideálnych podmienok a bez akéhokoľvek zásahu človeka. Jedna dospelá samička ploštice môže zniesť približne 1-5 vajíčok denne. Táto štúdia predpokladala, že to bude 1 vajíčko denne. Z vajíčok sa po pár dňoch liahnu malé nymfy, ktoré dospievajú po 30 dňoch. To znamená, že po 30 dňoch už novo-vyliahnuté ploštice môžu tiež začať klásť vajíčka. Ďalším predpokladom bolo, že pri každom vyliahnutí budú 4 samce a 3 samičky. A takto by potom mohlo vyzerať zamorenie (infestácia) plošticami po pol roku, presne 13328 ploštíc.

Zdroj: boma.org/research

Súvisí výskyt ploštíc so slabou hygienou?

Slabý hygienický štandard nie je príčinou výskytu ploštíc, aj keď sa to mnohí domnievajú. Dôvodom je dovlečenie dospelého jedinca alebo vajíčka ploštice do domu / objektu. Výskyt ploštíc nemá so slabou hygienou nič spoločné. Ploštice sa vyskytujú aj v najluxusnejších hoteloch, multimilionárskych vilách, ako aj chatrčiach pre bezdomovcov. Zamorenie plošticami môže postihnúť kohokoľvek, bez ohľadu na sociálny status alebo mieru osobnej hygieny.

Koľko ma bude stáť likvidácia ploštíc?

Celková suma za likvidáciu ploštíc závisí na veľkosti objektu, stave zamorenia a množstve použitej chemikálie potrebnej na úplnú likvidáciu ploštíc. Orientačnú sumu za naše služby Vám radi poskytneme telefonicky alebo emailom.

Pre bližšie info nás prosím kontaktujte.

KONTAKT

Kde pomáhame s likvidáciou ploštíc ?

Ploštice odstraňujeme v bytoch, bytových domoch, rodinných domoch, firmách, hoteloch, reštauráciách, baroch a iných ubytovacích a stravovacích zariadeniach.

Dezinsekciu a likvidáciu ploštíc vykonávame hlavne na západnom a strednom Slovensku. Pri väčších objektoch nevylučujeme ani východné Slovensko.

Západné Slovensko: Trnavský, Bratislavský, Trenčiansky a Nitriansky kraj.
Stredné Slovensko: Žilinský a Banskobystrický kraj.

O STOP PLOŠTICE

Sme certifikovaná firma, s dlhoročnými skúsenosťami zaoberajúca sa likvidáciou ploštíc.

KDE LIKVIDUJEME PLOŠTICE?